Anglický voláč
Jiné názvy: S: anglický hrvoliak; N: Englischer Grosskröpfer, A: English Pouter
S: malý anglický hrvoliak; N: Englischer Zwergkropfer, A: Boulant Pigmy
Impozantní vysokonohý voláč, vyskytující se ve dvou velikostních formách, většinou hodnocených jako dvě plemena, se samostatnými vzorníky. Voláč velký bývá až 48 cm dlouhý. Mají dlouhé, jemně opeřené (trepka) a jakoby z jednoho místa rostlé nohy, štíhlou hruď a velké kulovité a dobře podvázané vole. V Čechách a na Moravě jsou dnes chováni jen vzácně (na Slovensku častěji), přesto se však chovatelé organizovaní v ČSCH se svými holubi pravidelně zúčastňují mezinárodních výstav pořádaných Evropským klubem chovatelů anglických voláčů a dosahují na nich poměrně dobrých výsledků.
Velikost kroužku: 10, 8
Pořadí důležitosti znaků při posuzování: 1. tělesné tvary, držení těla a postoj, délka a opeření nohou, délka krku a volatost 2. kresba, barva očí, tvar hlavy, barva opeření 3. ostatní znaky
Hlava: nízce klenutá, nad očima zploštělá
Oči: u bílých vikvové, u ostatních žluté až oranžové
Obočnice: úzké; u bílých a žlutých světlé, u ostatních tmavě šedé
Zobák: normální délky; u bílých a žlutých světlý, u červených a všech plavých světle rohově zbarvený (existují však i červení se světlým zobákem); černí, tmaví a modří mají zobák černý;
Ozobí: ozobí není nikterak zvlášť vyvinuto
Krk: velmi dlouhý a vztyčený. Vole je velké, kulovité, pravidelně nafouklé po celém svém povrchu
Postava (trup): štíhlá; hřbet úzký, dlouhý; hrudní kost dlouhá a její kýl dobře viditelný; vyskytuje se ve dvou velikostech.
Křídla: dlouhá, úzká, dobře složená; leží na ocase a nekříží se.
Ocas: kratší, úzce složený, nesený v linii hřbetu; země se nedotýká.
Nohy: dlouhé, rovné, úzce nasazené a jakoby z jednoho mísa rostlé; v patních kloubech mírně podkleslé (povolené) nohy jsou vadou.
Opeření: hustě rostlé, nelámavé, hladce přilehlé.
Barva: barvy nejsou prošlechtěny do absolutní dokonalosti, při posuzování jim není přikládána velká důležitost; červení a žlutí mají dominantní pigmentaci; kromě bílých mají ostatní rázy tzv. anglickou kresbu - na voleti bílý půlměsíc ( končí asi 2 cm od očí); bílé jsou ruční letky, rozety a spodek těla (od poloviny hrudní kosti k ocasu); ocas je barevný, u červených a žlutých světlý
Držení těla: tělo je drženo pod úhlem 60°; při správném postoji holuba prochází pomyslná kolmice středem jeho oka a patním kloubem.
Pernaté ozdoby: běháky krátce opeřené, prsty jsou porostlé krátkým rouskem (trepka); supí pera jsou vadou
Rázy: bílí; černí; modří, stříbřití, červení a žlutí pruhoví, kapratí a tmaví (poslední v červené a žluté barvě = dominantně neboli popelavě červení a žlutí); mohou být i šedohnědí.
Výlukové vady: jiné oči, než je předepsáno
Hrubé vady: nohy rostlé do tvaru písmen O a X, do strany nesený ocas, supí pera.
Vady dle rozsahu: vady tělesných tvarů a volatosti, dlouze nebo málo opeřené nohy, vady držení těla a postoje, zkřížená křídla, dělený ocas, vady kresby.
Malé vady: vady hlavy, očí, obočnic, barvy opeření